15 sposobów na oszczędzanie baterii w smartfonie

Współczesne smartfony są pełne zaawansowanych funkcji, które czynią z telefonów małe centra rozrywki, komunikacji i informacji. Jednocześnie częste i intensywne korzystanie z urządzenia wpływa znacząco na poziom baterii. W jaki sposób zwiększyć żywotność akumulatora? Przedstawiamy 15 sposobów na skuteczne oszczędzanie baterii.

15 skutecznych sposobów na oszczędzanie baterii w smartfonie

Przyczyn zbyt szybkiego rozładowywania się baterii w telefonie jest wiele: począwszy od zbyt dużej liczby otwartych aplikacji, przez znaczne zużycie akumulatora, aż po bardzo wysokie bądź niskie temperatury. Istnieją jednak skuteczne sposoby na oszczędzanie baterii, które pozwolą w istotny sposób przedłużyć jej działanie. Podpowiadamy, co zrobić, aby poprawić wydajność akumulatora w smartfonie.

Sprawdzenie, co zużywa baterię w telefonie

Aby wiedzieć, jak zwiększyć wydajność baterii, najpierw należy sprawdzić, co zużywa najwięcej energii w urządzeniu. Można to zrobić, wchodząc w „Ustawienia” systemu Android lub iOS. W zakładce „Bateria” mamy podgląd na wszystkie elementy systemu, które potrzebują najwięcej energii do działania. Można sprawdzić zużycie wynikające z pracy poszczególnych aplikacji, a także wynikające z samego działa sprzętu (największy procent stanowi ekran). Z zaprezentowanych informacji można sporo wywnioskować i tym samym ukierunkować dalsze działania. Na przykład, dzięki zmniejszeniu jasności ekranu, można ograniczyć zużywanie się baterii.

Korzystanie z trybu oszczędzania baterii

Skutecznym sposobem zwiększenia żywotności akumulatora jest tryb oszczędzania baterii. To popularna funkcja występująca w wielu modelach telefonów. Aby z niej skorzystać, najpierw należy określić, w jakim momencie powinna się uruchamiać, np. przy 30% poziomie energii. Po osiągnięciu tego progu aktualizacje oraz praca aplikacji działających w tle zostaną ograniczone oraz zmniejszy się wydajność urządzenia. Efektem działania tej funkcji jest też ciemniejszy ekran.

Tryb oszczędzania baterii to prosty sposób na zwiększenie żywotności akumulatora. W niektórych urządzeniach producenci instalują nawet tryb ultraoszczędny, który włącza się, kiedy bateria jest już bardzo słaba. W takim przypadku możliwe jest już tylko wysyłanie SMS-ów i dzwonienie, ewentualnie korzystanie z komunikatorów. Inne funkcjonalności smartfona są wstrzymywane.

Odpowiednie zarządzanie aplikacjami

Kolejnym sposobem na oszczędzanie baterii jest odpowiednie zarządzanie aplikacjami. Jeżeli nie zamierzamy korzystać z wybranych programów w najbliższym czasie, warto je ręcznie zamknąć. W telefonach z nowszymi wersjami systemu Android dostępny jest adaptacyjny tryb oszczędzania baterii, który w automatyczny sposób zapobiega nadmiernemu zużywaniu energii przez nieużywane aplikacje działające w tle.

Warto ponadto zmienić ustawienia w taki sposób, aby zapobiegać samoczynnemu włączaniu się zbędnych programów podczas startowania systemu.

Kontrola aktywności ekranu

Dobrym sposobem na zredukowanie zużywania się baterii jest skrócenie czasu, po jakim wyświetlacz się wygasza, kiedy nie wykonujemy na nim żadnych czynności (najkrótszy czas to 15 sekund). Nowsze modele smartfonów z ekranami AMOLED i OLED są wyposażone w tryb Always on display. Ciemniejszy ekran jest aktywny przez cały czas, ale zużywa niewiele energii. Aby odczytać takie informacje, jak najważniejsze powiadomienia czy godzinę, nie trzeba wchodzić w normalny tryb.

Dopasowanie jasności ekranu

Optymalizacja wydajności baterii obejmuje też poziom jasności ekranu. Powinien on stanowić kompromis między oszczędzaniem akumulatora a wygodą korzystania ze sprzętu w danych warunkach. Im jaśniejszy jest ekran, tym więcej zużywa energii, co wpływa na żywotność baterii.

W celu zmiany jasności ekranu można wykorzystać funkcje zainstalowane w smartfonie. Na przykład, automatyczne ustawianie jasności sprawdza się najlepiej przy świetle naturalnym, ale nie świetlówki, zatem można je wyłączyć przy dłuższym przebywaniu w pomieszczeniu. Dostępny w wielu aplikacjach i w najnowszych wersjach systemu Android tryb ciemny również pomaga zaoszczędzić baterię.

Ściszenie dźwięku w smartfonie

Smartfon będzie działał dłużej, kiedy ściszymy głośność wiadomości, powiadomień, połączeń, budzika i multimediów. Maksymalna głośność aplikacji i funkcji w telefonie przekłada się na krótszy czas pracy urządzenia. Jest to szczególnie widoczne podczas słuchania muzyki, oglądania filmów i grania w gry.

Ograniczenie liczby powiadomień

Warto też zredukować liczbę powiadomień. Wyłączenie powiadomień w aplikacjach, których nie potrzebujemy, pozwala w istotny sposób oszczędzić baterię w smartfonie.

Wyłączenie lokalizacji telefonu

Włączona usługa GPS i lokalizowanie urządzenia przyczynia się do zużywania poziomu akumulatora w telefonie. Dlatego zaleca się wyłączenie GPS-u oraz ograniczenie dostępu aplikacji do usług lokalizacyjnych, jeśli nie jest to niezbędne. W ustawieniach lokalizacji warto więc wybrać konkretne aplikacje, które mogą korzystać z tej opcji.

Aplikacje do oszczędzania baterii w telefonie

Omawiając sposoby na oszczędzanie baterii, warto wspomnieć też o wykorzystaniu specjalnych aplikacji służących do zwiększenia żywotności akumulatora. Ich skuteczność może różnić się w zależności od urządzenia. Wybierając konkretny program, najlepiej zdecydować się na taki, który ma najlepsze opinie wśród użytkowników posiadanego przez nas modelu smartfona.

Wyłączenie nieużywanych modułów łączności

Aby poprawić wydajność baterii, warto pamiętać o wyłączaniu nieużywanych modułów łączności, chociaż w nowszych modelach telefonów komórkowych zużywają one akumulator w niedużym stopniu. Mimo to zaleca się wyłączanie technologii Bluetooth, Wi-Fi i NFC, jeśli ich nie używamy.

Prawidłowe ładowanie smartfona

W nowszych modelach smartfonów baterie nie mają tzw. efektu pamięci. To oznacza, że lepiej ładować je częściej, niż systematycznie rozładowywać do zera. Wielu producentów zaleca ponadto, aby nigdy nie ładować akumulatora w telefonie do pełna, czyli do 100%, a jedynie do maksymalnie 80%. Niektóre modele urządzeń informują nawet o tym fakcie podczas używania ładowarki. Nie zaleca się również całkowitego rozładowania akumulatora.

Ponadto w sytuacji, gdy przez pewien czas nie korzystamy ze sprzętu i jest on wyłączony, dobrym pomysłem jest wcześniejsze naładowanie baterii do poziomu przynajmniej 40-50%. To pozwala zachować dobrą efektywność działania akumulatora. Należy bowiem wiedzieć, że przechowywanie rozładowanych akumulatorów pogarsza ich trwałość.

Optymalna temperatura powietrza

Zarówno zbyt niskie, jak i za wysokie temperatury wpływają niekorzystnie na wytrzymałość baterii. W zimie nie należy zatem korzystać z urządzenia na zewnątrz. Nie zaleca się noszenia go np. w zewnętrznej kieszeni kurtki lub płaszcza – najlepiej chronić go przed niskimi temperaturami, przechowując w plecaku, torbie albo blisko ciała, np. w kieszeni spodni. Jednocześnie nie należy go też przechowywać w pobliżu kaloryfera bądź grzejnika. W lecie z kolei nie wolno zostawiać sprzętu w mocno nagrzanym lub nasłonecznionym miejscu, np. bezpośrednio na słońcu albo pod przykryciem.

Skanowanie telefonu

Jeżeli pomimo stosowania przedstawionych metod, bateria nadal rozładowuje się w ciągu nocy, przyczyną tego stanu może być wirus. To niestety częsty problem w systemie Android, który nie jest odporny na złośliwe oprogramowanie (pod tym względem iOS radzi sobie znacznie lepiej). Wirusy działają w tle i zwykle pożerają ogromne zasoby energii. Nie tylko dla zwiększenia żywotności baterii, ale przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa, warto zatem systematycznie skanować smartfona.

Włączenie trybu monochromatycznego

Oszczędzanie baterii będzie skuteczniejsze, jeśli włączymy tryb monochromatyczny w telefonie. Zamiast wielu rozpraszających kolorów na ekranie obraz będzie wyświetlał się jedynie w skali szarości. Monochromatyczny tryb oszczędzania baterii pozwala nie tylko wydłużyć czas działania akumulatora na jednym ładowaniu, ale też zmniejsza zmęczenie oczu. 

Można go włączyć w opcjach programistycznych systemu Android. Aby to zrobić, należy wejść do „Ustawień” i wybrać zakładkę „System” i opcję „Informacje o telefonie”, następnie pięciokrotnie stuknąć w „Numer kompilacji” i wrócić do zakładki „System”. Później wybieramy „Opcje programistyczne” i „Symuluj przestrzeń kolorów”, a na koniec tryb „Monochromatyzm”.

Ładowanie baterii z mniejszą mocą

Dobrym sposobem na oszczędzanie baterii w smartfonie i wydłużenie żywotności ogniwa jest ograniczenie mocy ładowania. Nowoczesne modele telefonów mogą obsługiwać dużą moc, ale do zestawu ze smartfonem producent dołącza adapter o sporo mniejszej mocy ładowania, jak np. w Galaxy Note 10+ Samsunga. Różnica w prędkości ładowania nie jest bardzo duża, natomiast efekty dotyczące zwiększenia wytrzymałości baterii są znaczące. Na przykład, producent telefonów Oppo otwarcie twierdzi, że 800 cykli bardzo szybkiego ładowania (czyli około dwa lata normalnego użytkowania urządzenia) przekłada się na spadek pojemności baterii aż o 90%.

Oszczędzanie baterii w telefonie – już wiesz o nim wszystko

Wiemy już, jakie są skuteczne sposoby na oszczędzanie baterii. Jest ich dość sporo, dzięki czemu wprowadzenie chociaż części z nich z pewnością poskutkuje zwiększeniem żywotności ogniwa w smartfonie. Najlepiej stosować je wszystkie, w tym zwłaszcza wyrobić w sobie nawyk ładowania baterii do ok. 80%, a nie do pełna, wyłączania nieużywanych aplikacji czy też zredukowania dźwięku i poziomu jasności ekranu. To proste i niekłopotliwe triki, które jednak cechują się bardzo dobrą efektywnością.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy doszło do rozładowania baterii, a nie mamy przy sobie ładowarki? Na takie sytuacje warto jest nosić przy sobie w torebce czy plecaku poręczny powerbank o dużej pojemności. To bardzo przydatne rozwiązanie, pozwalające na szybkie i wygodne naładowanie akumulatora w każdym miejscu, również tam, gdzie nie mamy dostępu do sieci elektrycznej.