Smartfon to praktyczny gadżet, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. Warto jednak pamiętać, że mimo postępu technologii, układy elektroniczne stosowane w tego typu urządzeniach są bardzo delikatne. Jak dbać o smartfon, by posłużył Ci przez wiele lat? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź co zrobić, aby nawet po dłuższym czasie Twój telefon wciąż wyglądał i działał jak nowy.

Producenci smartfonów dwoją się i troją, by urządzenia, które wprowadzają na rynek, odznaczały się coraz bardziej złożoną funkcjonalnością i niebanalnym designem. Trzeba jednak pamiętać, że mimo licznych udoskonaleń, telefony wyposażone są w wiele delikatnych podzespołów, które łatwo uszkodzić. Przypadkowe upuszczenie smartfona, zachlapanie wyświetlacza wodą, położenie telefonu w pełnym słońcu czy niewłaściwe ładowanie, to przykłady kilku sytuacji, które mogą zakończyć się poważną awarią sprzętu. Chcesz wiedzieć, jakich błędów podczas eksploatacji urządzenia unikać? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, dzięki którym dowiesz się, jak dbać o telefon, by mimo upływu czasu był w dobrym stanie.

Jak zabezpieczyć ekran smartfona?

Szkła hartowane stosowane w nowoczesnych smartfonach, choć dobrze chronią wyświetlacz, nie są niezniszczalne. Z tego względu na ich powierzchni mogą z czasem pojawić się drobne zarysowania. Warto pamiętać także o tym, że nawet najtwardsze szkło jest podatne na stłuczenia. Właśnie dlatego przypadkowe upuszczenie telefonu nawet z niedużej wysokości, może skutkować powstaniem nieestetycznego pajączka na ekranie.

Przez niewielkie szczeliny w powłoce zabezpieczającej ekran do wnętrza urządzenia z łatwością wnika wilgoć. To z kolei może doprowadzić do powstania korozji, której skutkami będą:

  • szybkie przegrzewanie się urządzenia,
  • spadek wydajności baterii,
  • zawieszanie się aplikacji,
  • uszkodzenie digitizera.

Jeśli chcesz dobrze zabezpieczyć wyświetlacz, zainwestuj w zakup dodatkowej powłoki ochronnej. Na rynku znajdziesz kilka kategorii rozwiązań, dopasowanych do różnych modeli telefonów. Poniżej przedstawiamy te, które cieszą się największym zainteresowaniem.

Folia poliwęglanowa

Folia poliwęglanowa to niedrogie i praktyczne rozwiązanie, chroniące ekran przed zarysowaniami i zabrudzeniami.  Ponieważ jest cieniutka i przezroczysta, jej zastosowanie nie wpływa na pracę panelu dotykowego. Tego rodzaju powłoka nie zniekształca też kolorów ani kątów widzenia. Trzeba jednak pamiętać, że choć folia poliwęglanowa jest bardzo elastyczna, to jednak nie jest w stanie skutecznie zabezpieczyć ekranu przed rozbiciem.

Szkło hartowane

Szkło hartowane bardzo dobrze chroni wyświetlacz telefonu przed poważniejszymi uszkodzeniami. Jego zastosowanie pozwala zabezpieczyć ekran np. przed skutkami upadku na twardą powierzchnię. Jest całkowicie przejrzyste, dlatego stosując tego rodzaju nakładkę, nie musisz obawiać się o jakość obrazu czy nasycenie kolorów. Szkło hartowane jest jednak nieco grubsze od folii poliwęglanowej. Z tego względu będzie ono bardziej odznaczać się na ekranie.

Folia hybrydowa

Folia hybrydowa to dodatkowa nakładka, która łączy cechy opisanych wyżej rozwiązań.  Bardzo dobrze zabezpiecza wyświetlacz przed zarysowaniami, a także amortyzuje uderzenia, chroniąc tym samym ekran przed rozbiciem. Składa się ona z kilku warstw takich, jak powłoka poliwęglanowa i powłoka ceramiczna. Dzięki takiej budowie folia hybrydowa jest nie tylko trwała, lecz również elastyczna. To z kolei ułatwia jej montaż na wyświetlaczu urządzenia.

Jak dbać o smartfon, aby wyglądał jak nowy?

Na zarysowania i pęknięcia narażona jest także obudowa telefonu. Niezależnie od tego, czy wykonano ją z plastiku czy metalu, z czasem na jej powierzchni mogą pojawić się nieestetyczne rysy. Jak zatem dbać o telefon, aby uniknąć tego rodzaju problemów?  Najlepiej umieszczając go w odpowiednim etui. Na rynku dostępne są różnego rodzaju pokrowce na smartfony, różniące się konstrukcją, materiałem, z którego zostały wykonane oraz designem. Poniżej przedstawiamy rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę.

Silikonowe case’y

Najbardziej uniwersalne są etui silikonowe, które bardzo dobrze zabezpieczają obudowę urządzenia przed porysowaniem, zachlapaniem i kurzem, a ponadto amortyzują uderzenia. Zaletą gumowych case’ów jest również możliwość ich personalizacji za pomocą oryginalnej grafiki. Wybierając silikonowe etui na telefon, zwróć jednak uwagę, aby było ono dopasowane do modelu smartfona, z którego korzystasz oraz miało wszystkie niezbędne wycięcia (np. na aparaty czy gniazdo ładowania).

Futerały

Ciekawym rozwiązaniem są również futerał, czyli etui na telefon ze specjalną klapką. Tego typu pokrowiec zabezpiecza nie tylko obudowę, ale także wyświetlacz urządzenia. Dzięki temu smartfon nie porysuje się, nawet jeżeli wrzucisz go do plecaka, w którym nosisz np. klucze.

Etui sportowe

Jeśli zastanawiasz się, gdzie nosić telefon, by nie uszkodził się np. podczas biegania czy jazdy na rowerze, wybierz etui sportowe. Może mieć ono formę opaski, przeznaczonej do noszenia na ramieniu lub futerału wyprodukowanego z trwałych materiałów. Sportowe case’y bardzo dobrze zabezpieczają telefon przed porysowaniem, wilgocią oraz kurzem.

Kabury

Kabury to futerały na telefon wyposażone w szlufki, które można przypiąć do paska. Tego rodzaju pokrowce, choć są dość duże, mogą okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Pozwalają one zabezpieczyć telefon na przykład wtedy, gdy nie możesz nosić go w kieszeni, torebce czy plecaku.

Jak dbać o kondycję baterii w telefonie?

Na wydajność i żywotność baterii w telefonie w dużym stopniu wpływa sposób ładowania. Pamiętaj zatem, aby do uzupełniania akumulatora w smartfonie, stosować tylko ładowarkę zalecaną przez producenta. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ ładowarki dostępne na rynku nierzadko różnią się natężeniem prądu. Zbyt wysokie napięcie może doprowadzić do zwarcia i wybuchu baterii.

Pamiętaj o prawidłowej technice ładowania

Zależy Ci, aby bateria w telefonie działała wydajnie przez długi czas? Pamiętaj, aby podłączyć ładowarkę zanim smartfon całkowicie się rozładuje i wypiąć ją, nim akumulator załaduje się do pełna. Ogniwa litowo-jonowe stosowane w nowoczesnych telefonach szybko się przegrzewają, dlatego aby na długo zachowały dobrą kondycję, należy unikać długiego ładowania. Z tego samego względu nie powinno się podłączać urządzenia do ładowarki na całą noc.

Niektóre smartfony wyposażone są dodatkowo w funkcję szybkiego ładowania. Warto z niej skorzystać, jeśli musisz szybko uzupełnić baterię w telefonie. Pamiętaj jednak, aby w tym celu użyć oryginalnej ładowarki. Rozwiązania oferowane przez poszczególnych producentów często nie są ze sobą kompatybilne.

Zapobiegaj przegrzewaniu się baterii

Aby bateria działała optymalnie przez długi czas, pamiętaj, by nie narażać telefonu na nagłe zmiany temperatury oraz zapobiegać jego przegrzaniu. Właśnie dlatego nie odkładaj urządzenia w mocno nasłonecznione miejsce i nie przykrywaj smartfona szczególnie wtedy, gdy jest on podłączony do ładowarki. Staraj się również unikać sytuacji, które mogą skutkować zamoczeniem lub zakurzeniem telefonu.

Jak dbać o smartfon, by nie utracić przechowywanych na nim plików?

Jeśli chcesz, aby Twój telefon działał bez zarzutu, zwróć uwagę na to, w jaki sposób korzystasz z urządzenia. Pamiętaj zatem o regularnym usuwaniu niepotrzebnych plików i aktualizacji systemu operacyjnego. Nie ściągaj też przypadkowych aplikacji i nie korzystaj z otwartych sieci WiFi - w przeciwnym razie ryzykujesz zawirusowanie telefonu. Aby mieć pewność, że oprogramowanie i aplikacje działają poprawnie, co jakiś czas skanuj swój smartfon za pomocą oprogramowania antywirusowego.

Raz na jakiś czas skorzystaj także z opcji synchronizacji danych. Dzięki temu, po przywróceniu urządzenia do ustawień fabrycznych, nie utracisz wszystkich plików i informacji zapisanych w pamięci urządzenia.

Co zrobić, aby telefon się nie zawieszał?

Jedną z przyczyn zawieszania się systemu operacyjnego w telefonie jest zapełnienie pamięci wewnętrznej. By ograniczyć ten problem, odinstaluj nieużywane aplikacje lub powiększ pamięć za pomocą karty MicroSD. Smartfon może działać mniej wydajnie także wtedy, gdy korzystasz w tym samym czasie ze zbyt wielu funkcji i programów. Jeśli zatem zauważysz, że urządzenie wolniej pracuje, zamknij aplikacje działające w tle. W ten sposób odciążysz pamięć operacyjną i procesor.

Czy wiesz już, jak prawidłowo dbać o telefon?

Mimo postępu technologicznego nowoczesne smartfony to bardzo delikatne urządzenia. Z tego względu nawet drobne błędy i zaniedbania mogą doprowadzić do poważnej awarii urządzenia. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jak dbać o smartfon, aby działał niezawodnie przez wiele lat. Jeśli szukasz użytecznych akcesoriów GSM takich, jak etui czy szkła ochronne, zapoznaj się z naszą ofertą.  W asortymencie sklepu caseroom.pl znajdziesz wiele rozwiązań, dzięki którym Twój smartfon nawet po wielu latach będzie wyglądał i działał bez zarzutu!

Ta strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadasz się na dalsze ich użycie.
Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności i Regulaminie strony.