Jak przygotować telefon do sprzedaży. Kilka trików, które pomogą podnieść jego wartość

Co zrobić ze starym telefonem po zakupie nowego? Najlepiej go sprzedać. Obecnie smartfony bywają bardzo kosztowne, ale zbycie używanego modelu pozwoli odzyskać część pieniędzy zainwestowanych w nowy sprzęt. Podpowiadamy, jak przygotować telefon do sprzedaży i co zrobić, aby podnieść jego wartość.

Dlaczego warto przygotować telefon do sprzedaży?

Odpowiednie przygotowanie smartfona do sprzedaży może podnieść jego wartość, co wiąże się z uzyskaniem większej kwoty pieniędzy. Czysty i zadbany telefon wygląda na sprzęt mniej używany, co zachęca do zakupu potencjalnych kupujących. Właściwe przygotowanie to jednak nie tylko jego przetarcie w celu usunięcia tłustych śladów i innych zabrudzeń. Przygotowując telefon na sprzedaż, konieczne jest usunięcie z niego zbędnych danych. Dlaczego to tak ważne?

Dzisiejsze smartfony pełnią funkcję małych, przenośnych komputerów i nośników danych. Zawierają więcej informacji o użytkowniku, niż mogłoby się wydawać: dane osobowe, zawodowe, finansowe, a nawet rodzinne. Kilka lat temu badacze z firmy Avast tworzącej oprogramowanie antywirusowe przeanalizowali 20 używanych telefonów komórkowych kupionych na eBay’u. Znaleźli na nich łącznie ponad 40 tys. zdjęć, w tym ponad 1,5 tys. fotografii dzieci, 250 fotografii męskiego przyrodzenia i 750 selfie w różnych stadiach nagości, a także setki maili i bogatą bazę kontaktów.

Staranne i prawidłowe wyczyszczenie urządzenia z danych jest zatem bardzo ważne dla bezpieczeństwa sprzedawcy. Dzięki temu mamy pewność, że żadne informacje osobiste nie dostaną się w niepowołane ręce. Ktoś mający niekoniecznie dobre zamiary mógłby je wykorzystać, a tym samym skomplikować nam życie. Ponadto starannie wyczyszczony telefon, pozbawiony setek zdjęć, filmów video, aplikacji i historii w przeglądarce działa sprawniej i szybciej, co również zachęca potencjalnego klienta do zakupu.

5 trików na podniesienie wartości telefonu

To wszystko sprawia, że warto poświęcić nieco czasu i odpowiednio przygotować telefon na sprzedaż. Dzięki temu sprawimy, że sprzęt będzie prezentował się lepiej, co pomoże zainteresować klientów i uzyskać wyższą kwotę transakcyjną. Konkretne działania dadzą też pewność, że żadne prywatne informacje nie dostaną się w niepowołane ręce. Sprawdźmy zatem, co zrobić przed sprzedażą telefonu.

Przygotowanie dokumentów i akcesoriów

Przygotowując telefon na sprzedaż, upewnijmy się, że posiadamy wszystkie akcesoria dołączane do zestawu, takie jak dokumenty, ładowarka, słuchawki i kluczyk do wysuwania tacki SIM. Pełen komplet fabryczny jest wart o wiele więcej niż sam smartfon bez niezbędnych elementów. Sprzedając sprzęt bez wszystkich części, z dużym prawdopodobieństwem otrzymamy za niego niższą cenę, uwzględniającą brak akcesoriów.

Jeśli jednak z różnych przyczyn nie posiadamy pełnego zestawu, pamiętajmy, aby wspomnieć o tym w przypadku aukcji czy ogłoszenia na portalu handlowym. Regulamin większości z nich jasno określa, że kupujący ma prawo zwrócić produkt, jeśli nie uwzględnimy w opisie braku któregoś elementu zestawu.

Sprawdzenie działania wszystkich funkcji w smartfonie

Przed sprzedażą urządzenia sprawdźmy najważniejsze, a najlepiej wszystkie jego funkcje. Przetestujmy nawet te, z których korzystaliśmy rzadko lub wcale, np. system odblokowania telefonu skanem tęczówki lub odciskiem palca, dodatkowe obiektywy aparatu, radio FM czy mikrofon. Wszelkie ewentualne nieprawidłowości ujmijmy w opisie sprzedaży smartfona.

Wyczyszczenie ekranu i obudowy

Precyzyjnie wyczyśćmy urządzenie z zewnątrz. W końcu schludny, pozbawiony odcisków palców i innych zabrudzeń telefon będzie prezentował się o wiele lepiej, przez co skusi się na niego więcej osób. Niezależnie od tego, czy smartfona chroniło etui ze skóry lub plastiku, czy też nie korzystaliśmy z futerału, sposób na to, jak przygotować telefon do sprzedaży, jest podobny.

Dokładnie oczyśćmy zatem obudowę z kurzu, tłustych plam i wszelkiego innego rodzaju zabrudzeń. Najlepiej wykorzystajmy do tego celu szmatkę z mikrofibry. W zależności od stopnia zanieczyszczenia możemy zastosować delikatny detergent lub z niego zrezygnować. W przypadku mycia obudowy płynem, na zakończenie starannie wytrzyjmy sprzęt do sucha. Jeśli pokrowiec jest zniszczony, wyrzućmy go, jeżeli natomiast jest jeszcze w bardzo dobrym stanie, możemy go dołączyć do zestawu jako miły gratis dla kupującego.

Następnie zajmijmy się przednią częścią urządzenia. Jeśli ochrona ekranu smartfona jest zniszczona, lepiej ją usuńmy. Uszkodzona folia może wprowadzić kupującego w błąd, sugerując, że sam ekran jest zniszczony. Wypolerujmy wyświetlacz miękką ściereczką. Najlepiej sprawdzi się mikrofibra, która jest bardzo delikatna, a przy tym skuteczna w usuwaniu plam. Nie używajmy ręczników materiałowych ani papierowych, które mogą powodować zarysowania.

Wyjęcie kart SIM i microSD

Niektórzy sprzedawcy są tak zaaferowani tym, jak przygotować telefon do sprzedaży, że zapominają o usunięciu z niego prywatnych akcesoriów. Mowa tu o karcie SIM i microSD. Jeśli urządzenie obsługuje technologię DualSIM, koniecznie wyjmijmy ze środka dwie karty telefoniczne. Jeżeli korzystaliśmy z microSD do przechowywania zdjęć, filmów czy plików, nie zapomnijmy o usunięciu karty.

Dbałość o bezpieczeństwo

Przygotowując telefon do sprzedaży, pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. Mnóstwo osób używa w telefonie aplikacji bankowych i poczty e-mail albo robi zakupy w sklepach internetowych. Zadbajmy o zlikwidowanie wszystkich pozostałości wynikających z użytkowania urządzenia. W tym celu usuńmy wszystkie zapamiętane hasła, cofnijmy dostęp smartfona do aplikacji bankowych oraz wylogujmy się ze wszystkich aplikacji w telefonie. Jeśli korzystaliśmy z aplikacji pobranych, można je odinstalować.

Jak wyczyścić telefon przed sprzedażą?

Przed sprzedażą niezwykle istotne jest staranne usunięcie prywatnej zawartości urządzenia. Wylogowanie z aplikacji albo usunięcie zapamiętanych haseł może okazać się niewystarczające. Najlepiej więc kompleksowo wyczyścić zawartość urządzenia.

Staranne czyszczenie telefonu przed sprzedażą zabezpieczy dane wrażliwe przed dostępem osób trzecich. Sprawi też, że sprzęt będzie działał płynniej i szybciej, co jest bardzo ważne podczas testowego uruchomienia urządzenia. Gdy klient zainteresowany zakupem uruchomi telefon i zobaczy, że system i przeglądarka wczytują się bardzo powoli za sprawą setek niepotrzebnych plików, może zniechęcić się do zakupu modelu.

Jak wyzerować iPhone albo telefon z Androidem? Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie danych, które chcemy zachować i odtworzyć na nowym urządzeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie kopii zapasowej plików w chmurze – na iCloudzie w przypadku telefonów Apple z systemem iOS lub na Dysku Google na smartfonach z Androidem.

Jak usunąć konto Apple ID i Google?

Gdy mamy już kopię zapasową oraz odtworzone pliki i ustawienia na nowym telefonie, można przystąpić do czyszczenia sprzętu. Jak wyczyścić dane? Zacznijmy od usunięcia urządzenia z konta Apple ID albo Google. Dzięki temu przyszły właściciel smartfona będzie mógł korzystać na nim ze swojego konta. Jeśli mamy telefon z Androidem, wejdźmy w „Ustawienia”, a później „Usługi Google” lub „Konto” (w zależności od posiadanego modelu urządzenia). Wybieramy swoje konto i opcję „Zarządzaj kontami na tym urządzeniu”, a następnie klikamy w opcję „Usuń konto”.

Jak wyzerować iPhone? Otwieramy „Ustawienia” i naciskamy nazwę konta (zwykle imię i nazwisko) na samej górze menu. Później klikamy na „Wyloguj się” na samym dole, a następnie potwierdzamy decyzję hasłem konta Apple ID.

Pamiętajmy o wyczyszczeniu historii w telefonie za pomocą standardowych funkcji w menu systemowym. Podczas czyszczenia zostanie usunięta także historia wyszukiwań w Google z pamięci mobilnej przeglądarki. Usuńmy też wszystkie posiadane zdjęcia, filmy i dokumenty przechowywane w urządzeniu.

Jak wyczyścić telefon z Androidem i iOS?

Teraz możemy przystąpić do czyszczenia telefonu. W smartfonie z Androidem wybieramy „Ustawienia”, a następnie „Telefon – informacje”. Na dole ekranu naciskamy opcję „Resetowanie”, a później „Ustawienia fabryczne”. Na koniec włączamy przycisk „Resetuj” na dole ekranu. Po paru minutach oczyszczony sprzęt uruchomi się ponownie, co pozwoli na jego skonfigurowanie tak jak nowego sprzętu bądź skorzystanie z kopii zapasowej. Tak przygotowane urządzenie jest gotowe do sprzedaży.

W smartfonach marki Apple wybieramy natomiast „Ustawienia”, a następnie przycisk „Ogólne”. Włączamy opcję „Wyzeruj” znajdującą się na dole ekranu, a później „Wymaż zawartość i ustawienia”. Po potwierdzeniu wyboru sprzęt uruchomi się ponownie i będzie można go dowolnie skonfigurować.

Czyszczenie telefonu przed sprzedażą jest też określane jako twardy reset telefonu, co oznacza przywrócenie urządzenia do fabrycznego stanu. Po jego wykonaniu wszystkie dane zostaną usunięte. Po włączeniu telefonu uruchomi się proces konfiguracji taki sam, jak podczas pierwszego włączenia sprzętu po zakupie. Model będzie jak nowy – przynajmniej pod względem oprogramowania.

Porady dotyczące konserwacji telefonu

Tak przygotowany telefon można wystawić na sprzedaż na portalu aukcyjnym, w serwisie ogłoszeniowym bądź komisie i czekać na szczęśliwca, który odkupi urządzenie. Jeśli już mamy nowy sprzęt, pamiętajmy, aby od samego początku odpowiednio o niego zadbać. Dzięki temu telefon posłuży dłużej w idealnym stanie, a w przyszłości, gdy zechcemy go sprzedać, będzie prezentował się świetnie, co ma duże znaczenie dla potencjalnych klientów.

Zawsze stosujmy więc dopasowane etui skórzane albo silikonowe, a także folię ochronną na ekran. Regularnie czyśćmy obudowę i wyświetlacz mikrofibrą, a kurz i zanieczyszczenia osadzające się w wejściach na kabel ładujący czy słuchawki usuwajmy wykałaczką lub patyczkami higienicznymi. Złącza można też zabezpieczyć specjalnymi osłonami.

Dbajmy o dłuższą żywotność baterii. W tym celu warto utrzymywać poziom naładowania na poziomie od 30% do 70%. To sprawdzona metoda przedłużenia żywotności akumulatorów litowo-jonowych. Ponadto starajmy się ostrożnie postępować ze smartfonem. Nie odkładajmy go wyświetlaczem do dołu. Nie wrzucajmy bez zabezpieczenia (czyli futerału ochronnego) do kieszeni czy torebki, gdzie mogą znajdować się klucze, długopisy i inne akcesoria zarysowujące ekran.

Wiemy już, jak prawidłowo przygotować telefon na sprzedaż. Zgromadzenie kompletu akcesoriów fabrycznych, przetestowanie wszystkich funkcji w urządzeniu oraz dokładne czyszczenie telefonu przed sprzedażą zwiększy szanse na szybką sprzedaż i uzyskanie wyższej sumy od kupującego.

Powiązane produkty

Ta strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadasz się na dalsze ich użycie.
Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności i Regulaminie strony.