Jak uratować zalany telefon? 5 sprawdzonych sposobów

Zalanie telefonu może zdarzyć się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi, a Twój smartfon wpadnie do wanny, zamoknie podczas deszczu albo wylejesz na niego napój. Co zrobić, gdy telefon zostanie zalany? Zobacz 5 sprawdzonych sposobów na uratowanie urządzenia.

Zalany telefon – dlaczego szybka reakcja jest kluczowa?

Każdego dnia telefony są narażone na kontakt z różnymi płynami – wodą morską lub kranową, deszczem, słodkimi napojami czy alkoholem. Chwila nieuwagi i Twój smartfon może ulec zalaniu, wyciągając z Twojego portfela kilkaset złotych na naprawę, a nawet więcej w sytuacji całkowitego zniszczenia urządzenia. Awaria w wyniku zalania może mieć poważne skutki. Efektem zamoczenia może stać się zwarcie i zniszczenie elektroniki w smartfonie, elektroliza oraz korozja metalu, z którego zbudowane są podzespoły. Na szczęście można temu zapobiec, stosując różne metody reanimacji.

W przypadku zalania smartfona kluczowa jest szybka reakcja. Nawet jeśli sprzęt działa cały czas, w środku mogą zachodzić procesy prowadzące do jego zniszczenia. Dlatego warto jak najprędzej zadbać o właściwe suszenie zalanej elektroniki, aby ochronić telefon przed nieodwracalnymi uszkodzeniami.

Co zrobić, jak zalejemy telefon? Instrukcja krok po kroku

Naprawa zalanej elektroniki może kosztować nawet kilkaset złotych. Warto zatem wiedzieć, co zrobić, aby nie doprowadzić do powstania gorszych uszkodzeń. Sprawdź najskuteczniejsze sposoby na to, jak uratować zalany telefon. 

Co zrobić w przypadku zalania smartfona? Przede wszystkim nie panikuj. Od razu wyłącz urządzenie i jak najszybciej osusz je papierowym ręcznikiem. Nie potrząsaj nim ani nie dmuchaj w szczeliny znajdujące się w obudowie celem pozbycia się płynu. Jeśli sprzęt jest w futerale, zdejmij etui, ale dopiero wtedy, gdy usuniesz nadmiar cieczy rozlanej na wyświetlaczu i obudowie. Starannie obejrzyj smartfona.

Jeśli płyn nie przedostał się przez pokrowiec i nie zalał gniazda ładowania, wystarczy, że precyzyjnie wytrzesz urządzenie papierową chusteczką bądź ręcznikiem. Nawet jeśli sprzęt działa bezproblemowo, nie wkładaj go od razu do etui i nie włączaj. Niech zalany smartfon pozostanie wyłączony przez kilkanaście godzin. W tym czasie przechowuj go w przewiewnym, ciepłym pomieszczeniu. Dzięki temu wilgoć znajdująca się w szczelinach obudowy szybciej wyschnie.

Co zrobić w sytuacji, gdy ciecz przedostała się przez obudowę smartfona? W takim przypadku od razu go wyłącz i – jeśli to możliwe – wyjmij baterię, ponieważ prąd krążący po układach scalonych może powodować spięcie, a w rezultacie nieodwracalnie uszkodzić telefon. Dokładnie wytrzyj wyświetlacz i obudowę papierowym ręcznikiem bądź chusteczką. Wyciągnij kartę SD, kartę SIM, zaślepki oraz inne ruchome elementy. Dzięki temu smartfon będzie miał lepszy dostęp do powietrza, co zwiększy szansę na szybsze wyparowanie cieczy. Umieść części na papierowym ręczniku albo bawełnianej ścierce i pozostaw na minimum kilkanaście godzin do wyschnięcia w przewiewnym, ciepłym i suchym miejscu.

Co na zalany smartfon? Sprawdzone sposoby na osuszenie

Internet pełen jest porad, które w mniejszym albo większym stopniu mogą pomóc osuszyć urządzenie i ochronić zgromadzone w telefonie dane. Mimo że nie gwarantują one 100% powodzenia, to dzięki nim naprawa zalanej elektroniki może stać się znacznie efektywniejsza. Pamiętaj jednak, że są to metody dodatkowe. Wykonaj je zatem po dokładnym osuszeniu telefonu ręcznikiem papierowym.

Suszenie zalanej elektroniki w ryżu

Pierwszym sposobem na suszenie zalanej elektroniki jest umieszczenie jej w ryżu. Aby wspomóc osuszanie sprzętu, włóż go do pojemnika z surowym, nieugotowanym ryżem na przynajmniej 12-14 godzin. Skuteczność tego rozwiązania wynika z właściwości higroskopijnych ryżu. Małe ziarenka absorbują wodę znajdującą się w szczelinach obudowy.

Suszenie zalanego telefonu przy kaloryferze

Możesz również wysuszyć zalany smartfon w pobliżu kaloryfera. Aby jednak sposób ten przyniósł pożądany skutek, a przy tym bardziej nie uszkodził urządzenia, trzymaj się kilku zasad. Przede wszystkim nigdy nie dotykaj telefonem kaloryfera, gdyż różnica ładunków elektrostatycznych może prowadzić do wystąpienia iskry skutkującej uszkodzeniem sprzętu. Ponadto podczas suszenia chroń wyświetlacz. Zwróć też uwagę, aby kaloryfer był wystarczająco ciepły, ale nie gorący. Jeśli to możliwe, umieść baterię oddzielnie, ponieważ zbyt wysoka temperatura wpływa negatywnie na jej żywotność.

Suszenie smartfona na słońcu

Dużą skuteczność wykazuje też suszenie zalanej elektroniki na słońcu. Nie wystawiaj jednak wyświetlacza smartfona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż mogą one nieodwracalnie zniszczyć matrycę. Susz poszczególne elementy w czasie od kilkudziesięciu minut do trzech godzin, w zależności od pory dnia i roku.

Jak uratować zalany telefon? Wykorzystaj alkohol

Alkohol wykazuje właściwości wysuszające. Wykorzystaj to, ratując zalany telefon. W tym celu nasącz czystą ścierkę spirytusem 95-procentowym, a później przetrzyj nią elementy elektroniczne. Metoda ta pomoże w odparowaniu wody.

Oddaj telefon do specjalisty

Po przeprowadzeniu wstępnego osuszania oddaj urządzenie w ręce eksperta. Profesjonalny punkt serwisowy wie, jak uratować zalany telefon. Specjalista wykona niezbędne procesy osuszające z wykorzystaniem odpowiednich preparatów.

Przedstawione sposoby pomogą Ci osuszyć telefon, a tym samym zwiększyć szanse na jego uratowanie. Pamiętaj, aby działać szybko i w przemyślany sposób – tylko to pomoże skutecznie wysuszyć zalany smartfon.