Jak wyczyścić zżółknięty case na telefon?

Cienki, idealnie dopasowany do telefonu silikonowy case to bardzo popularny rodzaj pokrowca. Ma mnóstwo zalet, począwszy od lekkości i minimalistycznego wyglądu, przez wygodę montażu, aż po dobrą amortyzację upadków. Niestety, pokrowce z tworzywa TPU powoli żółkną. Jak temu zapobiec i przywrócić etui jego pierwotny wygląd? Sprawdź.

Po jakim czasie silikonowy case na telefon może zżółknąć?

Popularne przezroczyste pokrowce na telefon są zazwyczaj wykonywane z elastycznego tworzywa TPU, które po pewnym czasie przestaje być krystalicznie czyste. Dlaczego case na telefon robi się żółty? To naturalny proces, który zachodzi pod wpływem promieniowania UV ze słońca i standardowego użytkowania futerału.

Nie jest to kwestia złego wykonania, gorszej jakości etui, niewłaściwego i długiego magazynowania produktu przed sprzedażą albo wady materiału. Oczywiście czynniki te mogą mieć wpływ na przyspieszenie procesu żółknięcia, ale nie są jego głównym powodem. Niezależnie od nich case z termopoliuretanu i tak z czasem traci idealną przezroczystość i przybiera żółtą barwę. Proces ten nie wpływa na właściwości pokrowca, a jedynie na jego wygląd.

Żółknięcie zwykle rozpoczyna się już po kilku tygodniach lub miesiącach użytkowania, choć zdarza się, że dzieje się dopiero po paru latach. Wiele zależy od tego, jak dbasz o swoje etui silikonowe. Na przyspieszenie tego procesu wpływa ekspozycja na promieniowanie słoneczne, wilgoć i wysoką temperaturę. Co istotne, wysoka temperatura nie musi wcale wynikać np. z przechowywania pokrowca blisko kaloryfera czy innego źródła ciepła, ale choćby nagrzewającego się telefonu.

Przyczyną żółknięcia i zabrudzenia etui jest też częsty kontakt z twarzą i dłońmi. Z pewnością nie myjesz cery ani dłoni przed każdym odebraniem połączenia, napisaniem SMS-a, czy skorzystaniem z internetu. To zupełnie normalne, choć niestety przyspieszające żółknienie futerału. Makijaż, krem, a także naturalnie wydzielany przez ciało łój, pot i złuszczone komórki naskórka sprawiają, że case pokrywa się tłustym brudem, co może przyspieszać proces żółknięcia pokrowca.

Jak dbać o silikonowy case?

Procesu żółknięcia nie można powstrzymać, ale można go spowolnić. W tym celu unikaj nadmiernej ekspozycji etui na promieniowanie słoneczne. Jeśli to możliwe, ogranicz używanie telefonu na świeżym powietrzu, a tym bardziej w ostrym słońcu. Nie trzymaj pokrowca blisko źródeł ciepła, np. pieca, kaloryfera czy grzejnika.

Pamiętaj o systematycznym czyszczeniu etui. Raz na parę dni albo co tydzień wykonaj czyszczenie etui na telefon. Mycie prostych, przezroczystych obudów silikonowych jest bardzo łatwe i szybkie. Cały proces czyszczenia nie powinien Ci zająć więcej niż kilka minut.

Stosuj się do przedstawionych wskazówek, a zżółknięty case na telefon jeszcze przez długi czas nie będzie Twoim problemem.

Czyszczenie etui na telefon. Sprawdzone sposoby!

Aby utrzymać pokrowiec w czystości i spowolnić proces żółknięcia, regularnie usuwaj z niego zabrudzenia. Jak wyczyścić case na telefon? Zobacz garść wskazówek.

  • Jeśli chcesz usunąć codzienne zanieczyszczenia, np. kurz, odciski palców czy zabrudzenia spowodowane kosmetykami, wystarczy, że przetrzesz je gąbką bądź ściereczką zamoczoną w wodzie. Dodaj mydło lub alkohol, a łatwiej zmyjesz brud. Dzięki temu lepiej usuniesz też bakterie.
  • W celu pozbycia się cięższych zabrudzeń zanurz pokrowiec na 30-60 minut w ciepłej wodzie z rozpuszczonym kawałkiem mydła. Następnie wyjmij pokrowiec z pojemnika, przetrzyj dokładnie suchą szmatką i odłóż do wyschnięcia. Nie kładź etui w silnie nasłonecznionym miejscu albo w pobliżu grzejnika. Nie zakładaj wilgotnego futerału na telefon – poczekaj, aż wyschnie.
  • Jeśli mydło, woda i środek z alkoholem nie pomagają, możesz zastosować inną metodę. Nałóż na całe etui albo zabrudzenia pastę z sody oczyszczonej. Aby ją uzyskać, wymieszaj sodę z niewielką ilością wody. Pozostaw całość na kilka godzin, a później zetrzyj czystą szmatką.
  • Plamy z markera, tuszu lub długopisu usuń, przecierając własny case na telefon ścierką zamoczoną w alkoholu izopropylowym bądź spirytusie. Nie obawiaj się o zniszczenie grafik na futerale – są one na tyle trwałe, że alkohol im nie zaszkodzi. Alkohol pomoże też nieco rozjaśnić zżółknięte etui.
  • Użyj również pasty do zębów. Bądź jednak ostrożny, ponieważ niektóre futerały można w ten sposób zmatowić bądź zarysować, co pogorszy ich wygląd. Wetrzyj pastę w powierzchnię etui za pomocą gąbki, a następnie pozostaw na kwadrans. Sposób ten pomaga zredukować żółty odcień futerału.
  • Zżółknięty i brudny case na telefon oczyść zmywaczem bez acetonu. Nałóż odrobinę preparatu na wacik i przecieraj nim pokrowiec, aż zabrudzenia znikną.
  • Zażółcony pokrowiec bezbarwny w ostateczności możesz wyczyścić wybielaczem bez chloru. Łyżeczkę środka rozpuść w ciepłej wodzie i zanurz case w roztworze na kilka minut. Pamiętaj, że to metoda ostateczna i ryzykowna, ponieważ może trwale uszkodzić silikon. 

Wiesz już, jakie są sposoby na czyszczenie etui zażółconego i zabrudzonego. Przedstawione metody są łatwe do wykonania, a większość z nich zrealizujesz za pomocą preparatów, które posiadasz w domu.

Ta strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadasz się na dalsze ich użycie.
Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności i Regulaminie strony.