Jak zabezpieczyć kamerkę w telefonie?

O zaklejaniu kamer i aparatów w telefonach i innych urządzeniach cyfrowych eksperci z zakresu cyberbezpieczeństwa mówią od dawna. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie przynosi ignorowanie tych zaleceń. Dlaczego zabezpieczenie kamery w telefonie jest tak ważne? Jak chronić kamerkę w urządzeniu? Wyjaśniamy.

Dlaczego ważne jest zabezpieczenie kamerki w telefonie?

Korzystanie z internetowych aplikacji do prowadzenia rozmów, spotkań i prezentacji jest nieodłącznym elementem naszego życia. Programy Microsoft Teams, Skype czy Zoom stały się łatwym i wygodnym sposobem na komunikację z rodziną lub współpracownikami. Nic zatem dziwnego, że kamerka w telefonie jest tak intensywnie eksploatowana przez szerokie grono osób na całym świecie.

Niestety, zarówno urządzenia, jak i programy mogą posiadać luki umożliwiające przestępcom internetowym robienie zdjęć i nagrywanie wszystkiego, co robimy. Eksperci zauważają, że nigdy nie można mieć gwarancji, że nasz sprzęt jest bezpieczny po podłączeniu do internetu. Hakerzy mogą rozsyłać oprogramowanie, które umożliwia im dostęp do smartfona, a użytkownik może nawet nie wiedzieć, że je zainstalował. Niekiedy do uruchomienia programu szpiegującego wystarczy otworzyć zainfekowany dokument.

Włamanie do telefonu i uzyskane w ten sposób treści mogą posłużyć hakerom do wyłudzenia danych, szantażu, a nawet – dzięki uzyskanym informacjom dotyczącym zwyczajów domowników – włamania do domu. Z aparatu mogą korzystać bez naszej wiedzy zainstalowane aplikacje. Skuteczna ochrona kamery w smartfonie jest zatem bardzo ważna z powodu bezpieczeństwa i chęci zachowania prywatności.

Jakie są najlepsze sposoby na zabezpieczenie kamerki w telefonie?

Wiemy już, jak istotne jest zabezpieczenie kamery w telefonie. W jaki sposób zrobić to prawidłowo? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Najłatwiejszym, a jednocześnie bardzo skutecznym jest zaklejenie obiektywu.

Można to zrobić za pomocą zwykłej nalepki czy taśmy, jednakże metoda ta jest dość uciążliwa dla osób, które często korzystają z aparatu, np. podczas wideokonferencji czy rozmowy na Skypie. W takim przypadku konieczne jest odklejanie taśmy za każdym razem. Po kilku takich odklejeniach z pewnością niezbędna będzie wymiana paska ochronnego na nowy. Jest to zatem dość czasochłonne zajęcie.

Znacznie lepiej jest wykorzystać nowoczesne akcesoria GSM, takie jak specjalne zasuwki do zasłaniania obiektywów tylnych i przednich aparatów. Zaślepka na kamerę jest łatwa w użyciu. Można ją szybko zamontować, a w razie potrzeby zdemontować, gdy zechcemy np. porozmawiać na komunikatorze. To zabezpieczenie kamery w telefonie jest solidne i wytrzymałe, dzięki czemu nie zniszczy się nawet w wyniku częstego używania.

Aplikacje do ochrony prywatności telefonu

Aby zwiększyć ochronę prywatności smartfona, nie należy nigdy pobierać aplikacji z nieznanych źródeł. Warto natomiast zainstalować profesjonalne aplikacje zabezpieczające kamerkę, np. Camera Block.

To niewielki program służący do ochrony aparatu w Androidzie przed niepowołanym dostępem i złośliwym oprogramowaniem. Aplikacja umożliwia wyłączenie aparatu w systemie albo dodatkowo zabezpieczenie go hasłem – kamerka w telefonie zostanie włączona ponownie dopiero po wpisaniu hasła. To wykluczy możliwość połączenia się niepożądanych osób czy aplikacji z naszym aparatem.

Uruchomienie aplikacji jest bardzo proste. Najpierw pobieramy program ze Sklepu Play, a następnie go włączamy i uruchamiamy przycisk „On” przy nazwie aplikacji. Potwierdzamy, gdy wyświetli się okienko z prośbą o nadanie programowi uprawnień do administrowania urządzeniem – w ten sposób Camera Block może kontrolować dostęp innych aplikacji do kamerki. Następnie zaznaczamy pole „Disable camera”, aby wyłączyć aparat.

Zabezpieczenie kamerki poprzez blokadę ekranu i hasło

Uruchomienie profesjonalnej aplikacji to nie jedyny sposób na to, aby kamerka w telefonie była bezpieczna. W zabezpieczeniu pomoże też blokada ekranu i hasło. Wyróżnia się kilka rodzajów blokady wyświetlacza. Do najnowocześniejszych należy narysowanie wzoru na ekranie gestem, który odblokuje telefon, odcisk palca czy skanowanie siatkówki oka, jednakże za najbezpieczniejszą metodę uchodzi wpisanie hasła składającego się ze znaków specjalnych, wielkich i małych liter oraz cyfr.

Niełatwo będzie je odgadnąć, o ile nie postawimy na najpopularniejsze kombinacje, takie jak 1111, 1234, asdf, qwerty albo schematy związane z imionami, nazwami własnymi czy datami.

Jak uniknąć wycieku informacji z kamerki w telefonie?

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo smartfona, pamiętajmy nie tylko o zaślepce na obiektywie, blokadzie ekranu czy aplikacji ochronnej. Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa przypominają, aby regularnie aktualizować system, przeglądarki internetowe i aplikacje. Dzięki aktualizacjom zyskujemy „łatki” i pakiety zabezpieczeń na nowo wykryte luki w systemie i programach, w tym również tych korzystających z kamerki.

Ponadto należy być ostrożnym i nigdy nie otwierać linków ani dokumentów przesłanych przez nieznane osoby i firmy. Warto też zainwestować w profesjonalny program antywirusowy oraz zadbać o silne hasło do poczty, sklepów internetowych czy banków. Stosowanie się do tych zasad pomoże nam zadbać o prywatność i sprawi, że wyciek informacji nie będzie naszym problemem.

Ta strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadasz się na dalsze ich użycie.
Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności i Regulaminie strony.