Ochrona aparatu. Szkło hartowane czy specjalne etui?

Czy chronisz swój telefon, używając dopasowanego, wysokiej jakości pokrowca? Odpowiednio dobrany futerał to podstawa. Czy pamiętasz jednak o zabezpieczeniu każdego elementu smartfona, w tym zwłaszcza aparatu? Możesz to zrobić, stosując hartowane szkło na aparat albo specjalne etui.  Sprawdź, które rozwiązanie wybrać.

Ochrona aparatu – dlaczego jest tak istotna?

Współczesne smartfony to nie tylko urządzenia służące do kontaktu z bliskimi i ze światem. To przede wszystkim sprzęty powszechnie wykorzystywane do robienia zdjęć. Co więcej, wiele osób wybiera telefon, kierując się właśnie parametrami aparatu. Dobrej klasy aparat pozwala wykonywać fotografie i nagrywać wideo w jakości porównywalnej z nagraniami i zdjęciami profesjonalnymi.

Nic zatem dziwnego, że posiadacze smartfonów chcą chronić nie tylko obudowę i ekran, ale również aparat. Zbicie albo pęknięcie szkiełka zabezpieczającego aparat wiąże się z utratą jednej z najważniejszych funkcji telefonu. Nawet niewielkie ryski mogą zresztą wpływać niekorzystnie na tę kluczową funkcjonalność smartfona. Producenci sprzętu starają się zapewnić jak największą trwałość obiektywom. Nie zawsze jednak działanie to okazuje się wystarczające. Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie tej części urządzenia.

Odpowiednia ochrona aparatu w telefonie służy zabezpieczeniu tego elementu przed zabrudzeniem. Pomaga utrzymać obiektyw w czystości i zmniejszyć ilość tłustych plam, powstających np. podczas dotykania. Chroni aparat przed zarysowaniami, pęknięciami i innymi uszkodzeniami, które mogą wpływać negatywnie na jakość zdjęć. Co istotne, stosowanie ochrony aparatu w żaden sposób nie obniża jakości fotografii, a wręcz może ją poprawić dzięki zabezpieczeniu przed brudem i rysami.

Jak zabezpieczyć aparat telefonu?

Ochronne pokrowce na telefon cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników smartfonów. Stylowe i modne etui nie tylko zabezpieczają sprzęt, ale też mogą zupełnie odmienić jego wygląd. Zwykłe futerały, nawet te najlepszej jakości, nie zawsze chronią jednak cały telefon. Popularne „plecki” zabezpieczają tylną część smartfona, a etui z klapką – dodatkowo ekran urządzenia. Jednak tylko niewielka część z nich chroni także aparat.

Aby zapewnić najlepsze zabezpieczenie aparatu w smartfonie, producenci gadżetów komórkowych stworzyli specjalne akcesoria ochronne. Do najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej skutecznych należą dedykowane pokrowce i szkło hartowane na aparat.

Szkła hartowane vs etui chroniące aparat [PORÓWNANIE]

Zarówno folia na aparat, jak i specjalne etui i pokrowce na telefon mogą skutecznie zabezpieczyć obiektyw. Czym charakteryzują się te rozwiązania? Wyjaśniamy.

Szkło hartowane na aparat – niezawodna ochrona i lepsze zdjęcia

Hartowane szkło na aparat to niewielkie akcesorium naklejane bezpośrednio na obiektyw. Jeśli masz już naklejoną folię ochronną na ekran telefonu, to wiedz, że sposób użycia szkła na aparat jest podobny – wystarczy, że przymocujesz je do obiektywu, a wytrzymała powłoka będzie odpowiednio zabezpieczała aparat. 

Szkła ochronne są dostosowane do obiektywów różnych modeli telefonów. Podobnie więc jak w przypadku pokrowców albo folii na ekran, wybierasz produkt specjalnie dobrany do Twojego smartfona.

Folia na aparat zabezpiecza obiektyw smartfona przed zarysowaniami, pęknięciami i zabrudzeniami. Najlepsze szkła hybrydowe wyróżniają się odpornością na zarysowania na poziomie 9 w skali twardości Mohsa. To oznacza, że nie można ich zarysować nawet nożem i stalą narzędziową. 

Szkło ochronne jest ponadto łatwe w czyszczeniu. Niektóre modele, oprócz solidnej ochrony, pozwalają ulepszyć jakość zdjęć. Jak to możliwe? Otóż dzięki specjalnej konstrukcji zapewniają lepszą przepuszczalność i mniejsze odbicie światła. Redukują też zjawisko olśnienia. W efekcie na zdjęciach występują mniejsze refleksy świetlne, a zdjęcia są wyraźniejsze. Powłoka oleofobowa zmniejsza dodatkowo możliwość pojawienia się odcisków palców na obiektywie. Jest idealnie gładka, co nadaje jej wygląd prawdziwego szkła.

Etui na aparat – ochrona obiektywu i całego smartfona

W przeciwieństwie do szkła na aparat etui ochronne zabezpiecza nie tylko obiektyw, ale również pozostałą część urządzenia. Pokrowiec wygląda jak klasyczny futerał na telefon – może zabezpieczać tylną część obudowy, a w wersji z klapką – również ekran. W porównaniu ze zwykłym pokrowcem ma jednak jedną ważną, dodatkową zaletę – jego odpowiednia konstrukcja pozwala chronić także aparat.

Etui z ochroną aparatu idealnie dopasowuje się do telefonu. Skutecznie chroni obiektyw przed rysami, pęknięciami i zabrudzeniami. Można zatem stwierdzić, że ma wszystkie zalety folii ochronnej na aparat, a dodatkowo zabezpiecza plecy i często też ekran smartfona przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Pokrowce z ochroną aparatu są dostępne w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie etui do własnego gustu i preferencji. Możesz więc zdecydować się na case, który nie tylko zabezpieczy Twój sprzęt, ale też wyrazi Twój charakter albo dopełni aktualną stylizację.

Wiesz już, jakie zalety mają etui z ochroną aparatu oraz folie na aparat. Pokrowiec to kompleksowe rozwiązanie, polecane szczególnie w sytuacji, gdy zależy Ci na zabezpieczeniu obiektywu oraz reszty smartfona. Szkło na aparat to z kolei polecany wybór, gdy lubisz często wymieniać etui na telefon. Wówczas, nawet gdy zdecydujesz się na case bez ochrony aparatu, Twój obiektyw i tak będzie cały czas odpowiednio chroniony.

Ta strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadasz się na dalsze ich użycie.
Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności i Regulaminie strony.