Jak sprawdzić model telefonu? 3 szybkie sposoby

Rynek telefonów komórkowych obejmuje setki modeli, które często różnią się jedynie cyfrą bądź literą w nazwie. Aby wybrać odpowiednie etui bądź folię ochronną na smartfona, warto upewnić się, jaki model posiadamy. Podpowiadamy, jakie są sposoby na sprawdzenie modelu telefonu. Metod jest kilka, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie odpowiednią.

3 szybkie sposoby na identyfikację modelu telefonu

Większość posiadaczy smartfonów doskonale wie, jakiej marki telefonu używa – żeby to sprawdzić, zazwyczaj wystarczy zerknąć na symbol bądź logo firmowe na obudowie urządzenia. Zwykle znamy też linię, z której dany model telefonu pochodzi. Doprecyzowanie modelu jest jednak nieco problematyczne. W jednej serii urządzeń może występować wiele różnych modeli, które różnią się od siebie pojedynczymi literami czy cyframi w nazwie.

Znajomość nazwy posiadanego urządzenia jest bardzo istotna, zwłaszcza gdy chcemy kupić konkretne etui ochronne, folię zabezpieczającą ekran, baterię bądź ładowarkę. Poszczególne modele telefonów, pomimo podobnego nazewnictwa, mogą różnić się od siebie znacząco. Nietrudno zatem o pomyłkę i zakup np. folii, która okaże się nieco za mała albo pokrowca, który będzie miał otwór na obiektyw w niewłaściwym miejscu względem posiadanego smartfona. Dlatego tak ważna jest znajomość nazwy albo numeru posiadanego modelu telefonu.

Najłatwiej sprawdzić to, odczytując dokładną nazwę urządzenia na fabrycznym pudełku na telefon. Co jednak zrobić, gdy je wyrzuciliśmy, a nie pamiętamy, jaki model posiadamy? Bez obaw – można to błyskawicznie i wygodnie odkryć. Przedstawiamy 3 szybkie sposoby na sprawdzenie modelu telefonu.

Sprawdzenie nazwy modelu w ustawieniach telefonu

Pierwszą metodą szybkiego sprawdzenia nazwy modelu smartfona jest odczytanie danych w systemie urządzenia. Można to zrobić wygodnie zarówno na sprzętach z Androidem, jak i w produktach marki Apple.

Identyfikacja modelu w telefonie z Androidem jest bardzo prosta. Najpierw trzeba wejść w ustawienia posiadanego smartfona. W zależności od konkretnej nakładki, można to zrobić na dwa sposoby: przez wejście w ikonkę ustawień w menu albo przez rozwinięcie dodatkowego paska od góry ekranu i wybranie ikony ustawień, która zazwyczaj jest symbolizowana kołem zębatym.

Następnie wchodzimy w zakładkę „Informacje o telefonie” bądź „Moje urządzenie”, zależnie od indywidualnych ustawień sprzętu i producenta. W zakładce powinna znajdować się pozycja „Nazwa urządzenia”, która przedstawia nazwę modelu danego smartfona. Co ciekawe, nie zawsze musi ona zawierać nazwę producenta, jak ma to miejsce np. w przypadku Xiaomi.

Odczytanie modelu w smartfonach z systemem iOS, czyli popularnych telefonach Apple, jest równie proste. Najpierw należy wejść w „Ustawienia” na ekranie początkowym, następnie w zakładkę „Ogólne”. Później klikamy w opcję „To urządzenie” i odczytujemy nazwę modelu z pola „Nazwa modelu”.

Znalezienie modelu na tabliczce znamionowej

Kolejnym łatwym sposobem na to, aby odczytać model telefonu, jest tabliczka znamionowa zamontowana w urządzeniu. To specjalna naklejka z informacjami na temat sprzętu, znajdująca się w środku każdego smartfona. Najczęściej jest umieszczana pod baterią. Zanim jednak wyjmiemy baterię w celu sprawdzenia tabliczki, pamiętajmy, aby dla bezpieczeństwa wyłączyć telefon.

Odczytanie grawerunku na obudowie

To nie wszystkie sposoby na sprawdzenie modelu telefonu. Możemy też odczytać grawerunek umieszczony na tylnej obudowie urządzenia. Weźmy jednak pod uwagę, że nie wszyscy producenci zamieszczają takie dane na swoich produktach. Co więcej, zasada ta dotyczy również konkretnych serii czy modeli smartfonów danego producenta. Na przykład, nazwa modelu bywa umieszczana na niektórych telefonach marki Huawei, Samsung oraz starszych iPhone’ach. Sposób ten dotyczy zatem jedynie niektórych smartfonów.

Jakie informacje można uzyskać, sprawdzając model telefonu?

Znając model telefonu, można uzyskać szereg ważnych informacji dotyczących posiadanego sprzętu. Dzięki nazwie modelu możemy z łatwością wybrać etui ochronne, folię zabezpieczającą, słuchawki, baterię czy ładowarkę do posiadanego urządzenia. To da nam pewność, że akcesoria będą idealnie dopasowane do naszego smartfona.

Poza nazwą modelu każdy telefon ma też specyficzny numer modelu, który też jest widoczny w ustawieniach urządzenia. Ma on zastosowanie dla rozmaitych produktów i różni się w zależności od koloru, operatora, roku, w którym produkt został wprowadzony na rynek i innych czynników. Każdy sprzęt pasujący do danej kategorii (w zakresie np. koloru) będzie miał ten sam numer modelu. Znając zatem ten parametr, można określić m.in. barwę czy rok wydania telefonu.

Sprawdzając model smartfona w ustawieniach telefonu, można odczytać także numer IMEI lub MEID i unikatowy numer seryjny przypisany konkretnie do danego urządzenia. Numery IMEI lub MEID pomagają operatorom śledzić sprzęt, który został zgubiony bądź skradziony.

Dzięki przedstawionym wskazówkom odpowiedź na pytanie, jaki mam telefon, jest prosta. Przygotowaliśmy również inne artykuły dotyczące użytkowania smartfonów. Informacje na temat tego, jak dbać o smartfona czy też w jaki sposób pielęgnować etui ochronne pomogą zachować urządzenie w dobrym stanie na długo.

Powiązane produkty

Ta strona korzysta z ciasteczek w celu zapewnienia usług na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadasz się na dalsze ich użycie.
Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności i Regulaminie strony.